2009. augusztus 25., kedd

Hogyan kezdjek átállni Linuxra Windowsról? - 1. rész

Sokak fejében motoszkál ez a kérdés, akik találkoznak a Linuxszal, de nem tudják eldönteni, hogy hogyan is váltsanak, miként kezdjenek hozzá. Ezért gondoltam nyújtok egy kis segítséget számukra.

Először is, hagyjuk csak meg elhagyni kívánt Windows operációs rendszerünk, hiszen megszoktuk már, hogyan kell telepíteni, mit merre lehet találni a rendszeren és dokumentumainkat is szeretnénk elérni, nem akarunk először a mély vízbe ugrani. Nem is probléma, nem kell!

Jogosan merül fel a kérdés, hogy akkor hogyan fogok én Linuxot használni? Erre azt mondom, hogy ha nem vagy biztos a dolgodba, akkor haladjuk lassan, apránként.

Tehát van egy Windows rendszerünk, de szeretnénk átsorolni a Linux világba. A legelső probléma a "Nincsen a Linuxon Word", "Nem tudok filmet nézni" szokott lenni, illetve az ehhez hasonló problémák. Azt javaslom kezdjük el már Windows-on leváltani függőségünk egy jó nagy részét és használjuk a Linux által nyújtott szoftvereket, melyek nagy része Windos-on is elérhető.

Irodai szoftverek terén egy nagyon jó kis program áll rendelkezésünkre, mégpedig az OpenOffice.org. Magyar nyelven tudjuk használni. Képes kezelni a Microsoft Office programcsomag által készített állományokat is, így nem vesztjük el azok felett sem az uralmat. A program innen letölthető: http://hu.openoffice.org/about-downloads.html
Ezzel sikerült kiváltanunk egy igen drága szoftvercsomagot egy ingyenesre. Ezentúl igyekezzünk ezt használni, hiszen Linuxunk alatt is ezzel leszünk képesek szövegszerkesztésre, táblázatkezelésre, bemutató készítésére, vagy sok egyéb fontos dologra.



Az internet böngészése Magyarországon már jelentősen átalakult és a felhasználók jelentős része használja már a Mozilla Firefox böngészőt. Ha esetleg még mindig az Internet Explorer előnyeit élvezzük, akkor ideje váltani, hiszen ez a termék nem található meg Linux alatt, viszont a Firefox rendszerint alapértelmezett böngésző. Töltsük is le: http://firefox.hu/



Kép szerkesztésre még mindig a Photoshop a legelterjedtebb és elég széles körben használatos. Ennek kiváltására a Gimp nevű programot tudom ajánlani. Egyszerű képszerkesztéseket is képesek vagyunk vele végezni, de akár professzionális munkára is alkalmas lehet: http://www.gimp.hu/kezikonyv/telepites/letoltes



Sokan néznek filmet számítógépen, hiszen a nyáron készített videókat nem biztos, hogy kiírjuk DVD-re. Ezen a téren a Linuxra készített szoftverek nagyon erősen verik a Windows-os alternatívákat, rendszerint kodekcsomaggal együtt tudjuk őket telepíteni, így nem szükséges még azzal is bajlódnunk. Egyből két programot is ajánlok letöltésre:


A mindennapos használatra véleményem szerint elég ennyi szoftver, akinek van egyéb kívánsága írja meg hozzászólás formájában, szívesen segítek.

Büszkén viseld a jelvényed

Szeretnéd, hogy könnyen rátaláljanak a Launchpad-os oldaladra? Támogathatod ezzel saját magad, vagy a projektedet, csak használd az egyik logónkat a weboldaladon:

Választhatsz 160px-től 250px széles badge-ig, amit biztosítunk számodra, az egyetlen dolog amit tenned kell, hogy kimásold és beilleszted a kép URL címét.

Ezt a felhívást olvastam a Launchpad blogjában.
A következő a teendőd.
Válaszd ki a kívánt nagyságú képet:
120 px
160 px
200 px
250 px


Ha sikerült kiválasztani, akkor az itt található kódot illeszd be az oldaladra. Írd át a FILL_ME_IN részt a saját oldalad nevével, illetve a méretet állítsd át az általad választottra; pl.: -w160px -> -w200px

Kész is vagy!

2009. augusztus 24., hétfő

Ubuntu Akadémia 9.09

Ismét lesz Ubuntu Akadémia. A rendezvény célja, hogy megismertesse a résztvevőkkel azokat a programokat, amivel javíthatunk mi is az Ubuntu Linuxon (például: bug jelentéssel). Nagyon érdekesnek és hasznosnak tartom, de sajnos nem igazán van időm ilyenre.

Remélhetőleg én is el tudok látogatni majd egy ilyen előadássorozatra és később hasznossá tudom tenni magam ilyen területen is. Addig is próbálok leírásokat készíteni, vagy fordítani, hogy valami hasznosat is csináljak. :)

2009. augusztus 5., szerda

Hírlevél és RSS a Linux egyszerűen weboldalon

Ma sikerült egy kis Fórumos segítség után megalkotni az RSS problémát, egyúttal sikeresen létrehoztam egy Hírlevél szolgáltatást is. Tehát a mai naptól több formában nyomon lehet követni az oldal változásait. A Hírlevél jelenleg csupán csak a hírekre terjed ki, míg az RSS-ben a letöltéseket és a kommenteket is nyomon lehet követni a hírek mellett.

Remélem ezek a szolgáltatások hasznosnak fognak bizonyulni.

Hírlevél és RSS átvétele itt: http://linuxegyszeruen.homelinux.org

2009. augusztus 4., kedd

Szívás az oldallal

Ma elkezdtem kicsit szerkesztgetni az oldalam, hogy egy újabb funkcióval gazdagítsam kicsiny weboldalam repertoárját. Sajnos megakadtam.

Szerettem volna egy Newsletter-t (Hírlevelet) kitenni az oldalra, ezzel is megkönnyítve a felhasználók életét. Sajna a beépített plugin nem akarta az igazságot, egyszerre csak egy felhasználót engedélyezett feliratkozni, a régebbit törölte. Mivel nem igazán volt ötletem a dologra, gondoltam helyre rakom a régóta meglévő, de sajna nem működő RSS-em. De ez is befuccsolt. Olvasgattam a fórumokat és ahol a megoldást jelentette pár dolog nekem nem jött be.

Szóval most várok, gondolkodom, hátha valami eszembe jut és meg tudom gyógyítani azt a fránya rss-t.